Koučing je metóda rozvoja osobnosti, zameraná na dosahovanie lepších pracovných výsledkov a zvyšovanie pracovnej výkonnosti.
V praxi sa stáva, že človek disponuje mnohými zručnosťami, je vzdelaný, vytrénovaný, ale má problém s používaním týchto zručností vo svojej práci. Má potenciál, ktorý dostatočne nevyužíva, pričom dôvodom nie je lenivosť, ale rôzne osobnostné zábrany, nerozpoznané strachy či neistoty. Kouč môže pomaly a citlivo sprevádzať klienta na ceste k sebapoznaniu a k uvoľneniu zadržiavaného potenciálu. Zjednodušene povedané – kouč pomáha človeku žiť lepší a kvalitnejší pracovný, ale aj osobný život.
Podpora kouča sa môže týkať takýchto oblastí:
- určovanie priorít v práci a v osobnom živote,
- znižovanie stresu,
- organizácia času
- efektívne riešenie konfliktných situácií,
- vyjednávanie,
- prezentácia seba a produktov,
- sebamotivácia a motivácia podriadených,
- delegovanie úloh,
- riadenie a vedenie ľudí,
- zavádzanie zmien.
Hlavný zmysel koučingu vidím v pomoci človeku pri riešení v otázok jeho vlastnej motivácie, osobnej zaangažovanosti, pri hľadaní cesty, ktorá mu najviac vyhovuje, aby mohol plniť úlohy, ktoré sú na neho kladené, ale zároveň aj uspokojovať svoju potrebu sebarealizácie. V takejto kombinácii nie je práca len vyčerpávajúcou činnosťou, ale aj zdrojom radosti a naplnenia.
Individuálny osobný koučing je možné využiť aj pri zvýšenej záťaži, ktorá vzniká ako dôsledok životných udalostí, napr. pri strate životného partnera, vážnej chorobe, rozvode, v obdobiach spojených s veľkým stresom.